а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мразовец

мн. мразовци
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид инсект, штетник на овошките и на голем број шумски дрвја, гасеницата ги напаѓа листовите, цутните пупки и плодовите кај коскестото и јаболчестото овошје.
Албански: lloj insekti
Употреба: Зоологија
Примери:
Пеперугата мразовец ќе започне да се множи.
2. Лековита билка слична на качунка што цвета на есен, во време на цветењето нема развиени листови.
Латински: colchicum autumnale Англиски: crocus Албански: lloj bime shëruese
Употреба: Ботаника
Изрази
Голем мразовец - Bид инсект, гасеницата причинува големи и штети на листовите, цутните пупки и плодовите кај коскестото и јаболчестото овошје; гасеницата е со кафена боја; Hibernia defoliaria.
Мал мразовец - Bид инсект, штетник што го напаѓа коскестото и јаболчестото овошје; зелена гасеница; Cheimatobia brumata.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи