а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мразовен

мразовниот
Вид збор: Придавка
студен, леден
Англиски: icy
Примери:
Ветрот донесе мразовни игли.
мразовен поглед
мразовна стегнатост, мразовни капки
мразовна река, мразовно време
FlexiMac
 менување на македонски глаголи