а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрази

мразат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Чувствува омраза кон некого или кон нешто; не поднесува некого или нешто.
Англиски: hate Албански: urrej
Примери:
Ги мразам јавните аукции.
Го мразеше оружјето.
Тој ја мразеше политиката.
Мрази неправда.
Ги учеа да мразат.
2. Чувствува омраза кон некое дејство, нема волја за нешто.
Англиски: dislike Албански: urrej, kam zët
Примери:
Мрази да станува рано.
Мразам да чистам.
3. (се мрази) Чувство на омраза насочено кон самиот себе.
Англиски: hate Албански: urrej
Примери:
Се мразеше себеси.
Се мразат од дното на душата.
Зошто се мразите еден со друг?
4. мрзне, заледува
Англиски: freeze Албански: ngrij
Изведенки
мразење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи