а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мразец

Вид збор: Суфикс
Втор составен дел на некои сложенки со значење: мрази нешто.
Англиски: hater
Примери:
женомразец
FlexiMac
 менување на македонски глаголи