а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мразен

мразниот
Вид збор: Придавка
Многу студен, леден, замрзнат.
Англиски: icy
Примери:
Има очи мразни.
мразен предел, мразна ноќ
мразна вода, мразно утро
мразен поглед, мразен укит
FlexiMac
 менување на македонски глаголи