а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мразарница

мн. мразарници
Вид збор: Именка, женски род
1. Просторија во која се чува мраз за разладување храна и пијалак.
Англиски: ice pit Албански: dhoma për akull
Примери:
Нашата соба е цела мразарница.
Собата беше жива мразарница.
2. Каде што се прави (произведува) мраз за разладување.
Албански: ku prodhohet akulli
3. Многу студено време, многу студена просторија.
Албански: ftoht akull
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи