а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мравји

мравји
Вид збор: Придавка
Што се однесува на мрава, што е од мрава.
Употреба: Зоологија
Примери:
Мравја киселина.
Мравји јајца.
Мравји лавиринт.
Мравја врвица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи