а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мравулник

мн. мравулници
Вид збор: Именка, машки род
мравјалник
Изведенки
мравуњак м.
мн. мравуњаци
FlexiMac
 менување на македонски глаголи