а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мравојад

мн. мравојади
Вид збор: Именка, машки род
1. Американски тропски цицач, кој нема заби, има леплив јазик и cе храни со мравки и термити.
Латински: Myrmecophaga tridactyla Англиски: anteater
Употреба: Зоологија
2. Африкански мравојад
Латински: Orycteropus afer Англиски: aardvark
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи