а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мравка

Види и: мрава (ж.)
мн. мравки
Вид збор: Именка, женски род
мрава
Англиски: ant Албански: bubrecë
Употреба: Зоологија
Примери:
Мравки го полазија.
Ситни мравки.
Вреден како мравка.
Изрази
Не гази ни на мравка. - за некој кој е многу кроток.
Изведенки
мравче ср.
мн. мравчиња
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи