а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мраварник

мн. мраварници
Вид збор: Именка, машки род
Живеалиште, гнездо на мрави.
Англиски: ant nest
Употреба: Зоологија
Примери:
Има еден мраварник во гнилата бука.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи