а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мошус

Вид збор: Именка, машки род
1. Вид елен без рогови чиј мажјак на стомакот има жлезда што лачи специфична миризлива супстанција.
Латински: Моѕchus moschiterus Англиски: musk Албански: myshk
Употреба: Зоологија
2. Миризлива супстанција што ја лачи тој елен, која служи за правење парфеми.
Англиски: musk Албански: misk, myshk
Примери:
Ноздрите препознаваат влажна пареа заситена со мошус.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи