а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мошусен

мошусниот
Вид збор: Придавка
Што содржи мошус, што е cо мошус.
Примери:
Не ги поднесуваше ориенталните цвеќиња заради нивната тешка, мошусна сладникавост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи