а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мошти

моштите
Вид збор: Именка, множина
Посмртни останки, коски од светец.
Англиски: remains
Употреба: Црковен термин
Примери:
Неговите мошти имале чудотворна моќ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи