а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мошоли

мошолат
Вид збор: Глагол, несвршен
(само 3 л.) Паѓа во cитни капки, роса со лесен едноличен шум (за дожд), паѓа во ретки снегулки (за снег).
Англиски: drizzle
Примери:
Мошоли ситен дожд.
Тогаш мошолело ама сега паѓаат цели пластови снег.
Цел ден си мошоли.
Небото се затемнило и си мошоли.
Изведенки
мошолење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи