а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мочур

мн. мочури
Вид збор: Именка, машки род
Влажно, мокро земјиште, cо специфична вегетација; бара.
Примери:
Почнаа мостови да мостат преку блата и мочури.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи