а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мочурлив

мочурливиот
Вид збор: Придавка
Што е под мочуриште, во мочуриште.
Англиски: swampy Албански: moçale
Употреба: Географија , Екологија
Примери:
Мочурлив терен.
Мочурливи површини.
Мочурлива тиња.
Мочурливо место.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи