а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мочуриште

мн. мочуришта
Вид збор: Именка, среден род
Земјиште што е покриено со неистечна, застоена вода.
Англиски: swamp Албански: moçal
Употреба: Географија
Примери:
Се најдоа среде мочуриште.
Живо мочуриште.
Ловеа жаби во мочуриштата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи