а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мочовод

мн. мочоводи
Вид збор: Именка, машки род
Канали низ кои се излачува мочката.
Англиски: urinary tract Албански: trakti urinar
Употреба: Анатомија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи