а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мочко

мн. мочковци
Вид збор: Именка, машки род
недораснат, неспособен
Англиски: weakling
Употреба: Вулгарно , Пејоратив
Примери:
Ги нарече мочковци.
Мочко еден!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи