а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мото

(едн.) мотото
Вид збор: Именка, среден род
1. Остроумна мисла, изрека.
Англиски: motto Албански: moto
2. Краток натпис, обично по наслов на дело или поглавје, што со формата и содржината ја навестува основната идеја, замисла на авторот.
Англиски: motto Албански: moto
Употреба: Литература
Примери:
Како мото на романот се јавува една народна пословица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи