а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мотор

мн. мотори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3021
1. Машина што ја претвора енергијата во механичка работа (обично за машини кои се движат со согорување на нафтени деривати или со електрична енергија).
Англиски: engine Албански: motor
Примери:
Автомобилски мотор.
Бензински мотор.
Брчење на мотори.
Го запали моторот.
2. мотоцикл
Англиски: motorcycle Албански: motorcikël
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја продаде колата и купи мотор.
Се возеше на мотор.
Се качи на моторот и отиде.
3. Движечка сила (сила што поттикнува).
Англиски: engine Албански: motor
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој беше моторот на движењето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК