а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моторизација

(едн.) моторизацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Снабдување, опремување со моторни возила.
Англиски: motorization Албански: motorizim
Употреба: Економија
2. Сите моторни возила што ги има една воена единица, работна организација, установа итн.
Англиски: motorization Албански: motorizim
Употреба: Транспорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи