а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моторен

моторниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на мотор; што има мотор, што се движи со мотор.
Англиски: driving
Примери:
Моторно возило.
Моторен чун.
Моторно брчење.
Моторен воз.
Моторна пила.
2. Што движи, што раздвижува.
Англиски: driving
Употреба: Преносно значење
Примери:
Љубовта е моторната сила на животот.
Моторните активности на учениците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи