а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мотовило

мн. мотовила
Вид збор: Именка, среден род
Направа на која се мота предено, стап со чатал на едниот крај, на другиот со подвижна штичка.
Англиски: spinning wheel Албански: bosht i tjerrjes
Примери:
Старицата го моташе преденото на мотовилото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи