а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мотка

(се) моткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
мота
Англиски: whirl
Примери:
Цел ден се мотка околу велосипедот.
На пазарите се моткаа џамбазите.
Се моткаше меѓу гостите.
Ветерот му се мотка и му пречи да оди.
Не моткај ме.
Изведенки
моткање ср.
мотање
FlexiMac
 менување на македонски глаголи