а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мотика

мн. мотики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6231
Железно орудие со долга рачка за копање земја, прекопување посеви и др.
Англиски: hoe
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ја нарами мотиката.
Ги грлевме пченките со мотиките.
Cо мотиката ги правеше леите.
Изрази
Лозјето не сака молитва, туку мотика - треба да се вложи труд за да се добие плод.
Изведенки
мотиче ср.
мн. мотичиња
дем.