а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мотивира

мотивираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изнесе, изнесува мотиви, образложи, образложува, објаcни, објаснува.
Англиски: motivate
Примери:
Позитивните примери ги мотивираат учениците.
Тоа го мотивираше.
Изведенки
мотивирање ср.
глаг. им.
Пример: Мотивирањето за раскажување се потсилува на различни начини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи