а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мотивиран

мотивираниот
Вид збор: Придавка
Што има мотив, што е заснован врз мотив.
Англиски: motivated
Изведенки
мотивирано прил.
Пример: Наставникот треба стегнато, логично, мотивирано и системно да ја изложува материјата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи