а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мотивираност

(едн.) мотивираноста
Вид збор: Именка, женски род
мотивација
Англиски: motivation
Примери:
силна мотивираност
мотивираноста на учениците
FlexiMac
 менување на македонски глаголи