а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мотивика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Севкупност на мотиви, тоа што го даваат мотивите во едно уметничко дело.
Примери:
Средновековната мотивика живее и се протега до 19 век.
Патриотска мотивика.
Мотивиката на песната.
Овие строфи носат белег на патриотска и социјална мотивика.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи