а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мотивација

мн. мотивации
Вид збор: Именка, женски род
Севкупност од мотиви, причини, кои го обусловуваат човековото дејcтвување.
Англиски: motivation Албански: motivim
Примери:
Зборува без мотивација.
надворешна мотивација
Основна мотивација на сите негови активности е сознанието дека придонесува за будење на народот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи