а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мотивациски

мотивацискиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на мотивација, што е во врска со мотивација.
Англиски: motivational
Примери:
мотивациски импулс
мотивациска насока
FlexiMac
 менување на македонски глаголи