а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мотел

мн. мотели
Вид збор: Именка, машки род
Хотел покрај автопат со паркинг, наменет за прифаќање на тие што патуваат со моторни возила.
Англиски: motel
Употреба: Туризам
Примери:
Преноќивме во мотел.
Изведенки
мотелски прид.
мотелскиот
Пример: Мотелска соба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи