а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мотач

мн. мотачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што мота.
Изведенки
мотачка ж.
мн. мотачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи