а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мотаница

мн. мотаници
Вид збор: Именка, женски род
1. Намотано предено.
Англиски: yarn Албански: fije e mbështjellur
Примери:
Таа ги испра сите мотаници од нејзините предива.
2. врткање, облетување
Албански: mbshtjellje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ми се смачи од неговите мотаници.
3. шега, подбив
Англиски: joke Албански: tallje
Употреба: Разговорно
Примери:
Каква е оваа мотаница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи