а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мостобран

мн. мостобрани
Вид збор: Именка, машки род
1. Конструкција за одбрана на столбовите на мостот од поплава, од мраз и сл.
Англиски: bridgehead Албански: kryeurë, mbrojtje ure
Употреба: Архитектура и градба
2. Освоен простор на противничкиот брег при насилно минување на воени единици преку река или при извршување десант.
Англиски: bridgehead Албански: kryeurë
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи