а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морфонологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Дел од лингвистиката што ги изучува врските меѓу морфологијата и фонетиката.
Употреба: Лингвистика
Примери:
фонологија и основи на морфонологијата на полскиот јазик
Изведенки
морфонолошки прид.
морфонолошкиот
Пример: морфонолошки промени
FlexiMac
 менување на македонски глаголи