а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морфологија

(едн.) морфологијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Наука за формите - дел од граматиката што ги проучува формите на зборовите и нивните значења.
Англиски: morphology Албански: morfologji
Употреба: Лингвистика
2. Наука за формите - гранка од биологијата која ги изучува формата и градбата на живите организми.
Англиски: morphology Албански: morfologji
Употреба: Биологија
Изведенки
1. морфолошки прид.
морфолошкиот
Пример: морфолошка структура, морфолошка анализа
2. морфолог м.
мн. морфолози
FlexiMac
 менување на македонски глаголи