а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морталитет

(едн.) морталитетот
Вид збор: Именка, машки род
Број на смртни случаи во некоја популација или во однос на вкупното население во одреден временски период.
Англиски: mortality
FlexiMac
 менување на македонски глаголи