а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мораториум

мораториумот
Вид збор: Именка, машки род
1. Законски одредено одлагање, поместување на рокот за плаќање на долгови во вонредни услови.
Англиски: moratorium Албански: moratorium
Употреба: Правда
2. Прекинување или одлагање на извршувањето на некое дејство.
Англиски: moratorium Албански: moratorium
Употреба: Дипломатија
Примери:
Едностран мораториум на експериментите со нуклеарно оружје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК