а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морал

(едн.) моралот
Вид збор: Именка, машки род
1. Систем од норми за однесувањето на членовите на едно општество.
Англиски: moral Албански: moral
Употреба: Филозофија
Примери:
Во речиси секој аспект од нашиот живот - моралот, однесувањето, сексуалноста, семејната структура, кариерата и религиозните верувања - ние сме слободни да правиме што сакаме.
Семејството секогаш било и е основната клетка на општеството, а моралот е мембраната на секоја таква клетка.
патријархален морал
2. Свест на човекот за должностите и волја, готовност за примање и извршување задачи.
Англиски: morale, motivation Албански: moral, motivacion
Примери:
Тие се обидувале да го одржат моралот на колегите кои биле на крај со нервите.
Приврзаниците само се обидуваат да го подигнат моралот на своите сопартијци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи