а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моралист

мн. моралисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24241
1. Приврзаник на строг морал, тој што држи до моралните правила.
Англиски: moralist Албански: moralist
Употреба: Религија и Филозофија
Примери:
Тој е строг моралист
2. Тој што пишува за моралот.
Албански: moralist
Изведенки
моралистка ж.
мн. моралистки
Жена моралист.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК