а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морализира

морализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Држи морални поуки, проповеда морал.
Англиски: moralize
Примери:
Сенека не решава проблеми туку морализира.
Изведенки
морализарање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи