а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морализатор

мн. морализатори
Вид збор: Именка, машки род
(обично пејор.) Склон кон морални поуки; тој што се наметнува како проповедник на моралот.
Примери:
Вие сте строг морализатор.
Изведенки
морализаторски прид.
морализаторскиот
Пример: Морализаторски тон. Морализаторски карактер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК