а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морав

моравиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 6525
темномодар, виолетов
Англиски: lilac
Примери:
мораво кадифе
морави очи
Жапчињата имаа морава боја на мевовите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК