а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морави

Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 32062
1. Прави нешто да стане морав.
Примери:
ден морави
2. (се морави) Станува морав, се изделува со својата морава боја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК