а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моравизам

мн. моравизми
Вид збор: Именка, машки род
Лексеми од западнословенската лексика што е внесена во црковните книги во Моравија место некои јужномакедонски изрази.
Употреба: Лингвистика
Примери:
Лексемата „balii“ се смета за моравизам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи