а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монумент

мн. монументи
Вид збор: Именка, машки род
голем споменик
Англиски: monument
Примери:
Му подигнаа монумент.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи