а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монументален

монументалниот
Вид збор: Придавка
Што се истакнува со големината, величествен; што е голем, длабок по содржината.
Англиски: monumental
Примери:
Монументален споменик.
Монументална зграда.
Монументална архитектура.
Монументални дела.
Монументално сликарство.
Изведенки
1. монументално прил.
Пример: Јунаците се претставени монументално.
2. монументалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи